Hogyan változtasd meg az elméd? címmel érkezik Michael Pollan könyve! OLVASS BELE!

A pszichedelikus kutatások forradalmi eredményei az emberi tudatról, az életről és a halálról. A tiltott drogokból lehet a pszichiátria jövője – Végre magyarul Michael Pollan kultkönyve.
Miről szól a könyv?
A Hogyan változtasd meg az elméd? a pszichedelikus szerek – többek között az LSD, a pszilocibin és az ayahuasca – történetét, tudományos kutatásait és terápiás lehetőségeit mutatja be. Michael Pollan saját tapasztalatait is felhasználva járja körül, miként változtathatják meg ezek az anyagok az önmagunkról, a tudat működéséről és a valóságról alkotott képünket. A könyv egyszerre tudományos ismeretterjesztés, személyes útinapló és filozófiai gondolatkísérlet arról, hogy mit jelent embernek lenni.
Miért aktuális most?
Az elmúlt években világszerte új lendületet kaptak a pszichedelikus kutatások: egyre több klinikai vizsgálat foglalkozik a depresszió, a szorongás, a poszttraumás stressz és a függőségek kezelésének lehetőségeivel. Pollan könyve jóval túlmutat a pszichedelikus szerek körüli vitákon: azt vizsgálja, hogyan alakíthatja át a modern idegtudomány és pszichológia az emberi tudatról alkotott elképzeléseinket. Egy olyan korban, amikor a mentális egészség kérdése minden eddiginél nagyobb figyelmet kap, ez a könyv egyszerre kínál történelmi perspektívát és tudományosan megalapozott eligazodást.
Leírás:
Michael Pollan évtizedek óta a tudományos ismeretterjesztés egyik legelismertebb alakja. Könyvei rendre olyan témákat emelnek be a közbeszédbe, amelyek addig leginkább tudományos konferenciákon vagy szakfolyóiratokban kaptak helyet. A Hogyan változtasd meg az elméd megjelenése hasonló fordulópontot jelentett: sokan ezt a kötetet tartják a pszichedelikus kutatások társadalmi újrafelfedezésének egyik legfontosabb mérföldkövének.
Pollan különlegessége, hogy nem aktivistaként vagy guruként közelít a témához, hanem oknyomozó újságíróként: kételkedik, kérdez, ellenőriz, és csak azután von le következtetéseket. Éppen ez a kritikus szemlélet tette könyvét egyszerre hitelessé a laikus olvasók és a tudományos közeg számára. A kötetet a New York Times Book Review 2018 legjobb könyvei közé választotta, számos kritikus pedig úgy vélte, hogy nemcsak a pszichedelikus szerekről, hanem magáról a tudatról való gondolkodást is alapvetően megváltoztatta.
ONLINE VÁSÁRLÁS IDE KATTINTVA!
Idézetek a kötetből
„Minden, amit a pszichedelikus szerek kutatásának történetéről kívülállóként megtudtam, arra csábított, hogy felfedezzem ezt a számomra teljesen ismeretlen belső világot. Szerettem volna a saját bőrömön is megtapasztalni, hogy hogyan élem meg az ezen molekulák által előidézett tudatállapot-változást, és kideríteni, hogy ezek az élmények milyen új kapukat nyithatnak a saját elmémhez. És egyáltalán, kíváncsi voltam, hogy ezek a tapasztalatok miben gazdagíthatják az életemet."
„Évekkel később, a húszas éveim vége felé, amikor már sokkal biztosabb lábakon álltam, mégis kipróbáltam a varázsgombát. Ez úgy történt, hogy egyik barátomtól kaptam egy befőttesüvegnyi szárított, göcsörtös psylocybe-et, vagyis badargombát. Ez az ajándék két-három emlékezetes utazásra repített engem és az akkori páromat – aki mára már a feleségem. Judithtal legyűrtünk fejenként két-három gombát, átvészeltünk egy rövidke hányingerhullámot, aztán együtt elrepültünk egy varázslatosan érdekes tájra. Négy-öt órát tölthettünk ebben a párhuzamos valóságban, ami az általunk ismert világ csodálatos, intenzívebb változata volt."
„Ötvenes éveimre az életem mély, biztonságos mederben csordogált: ekkorra hosszú és boldog házasságban éltem, és hasonlóan hosszú és kielégítő karrierem volt. Ahogy ez lenni szokott, nekem is volt bevált mentális algoritmuskészletem, amely segítségével kezelni tudtam az otthon vagy a munkában felmerülő problémákat. De mégis mi volt az, ami ennek ellenére hiányzott az életemből? Semmi, de tényleg semmi nem jutott volna az eszembe – egészen addig, amíg tudomást nem szereztem a pszichedelikus szerekkel kapcsolatos új kutatásokról. Ezek a hírek azonban elgondolkodtattak: lehet, hogy nem vettem észre az ezekben a molekulákban rejlő potenciált? Lehet, hogy nemcsak az elme jobb megértésének, hanem megváltoztatásának eszközei is lehetnek?"
„Ha nekem kéne rangsorba állítanom a „spirituálisan jelentős" élményeimet, akkor igazán bajban lennék. Tulajdonképpen abban sem vagyok teljesen biztos, hogy valaha átéltem akár egyetlen ilyen élményt. Szóval ez a 2006-os tanulmány nagyon érdekesnek tűnt ugyan, de azért szkeptikus voltam vele kapcsolatban. A vizsgálatban részt vevők közül sokan arról számoltak, be, hogy egy alternatív valóságba nyertek bebocsátást, egy olyan „odaátba", ahol a hétköznapi fizika törvények nem érvényesek, és ahol szinte kézzelfogható valóságként jelennek meg a kozmikus tudat vagy a transzcendens istenség különféle megnyilvánulásai."













